piątek, 7 sierpnia 2015

Rozważania na temat: Kurs konstrukcji odzieży - czy warto?

W dzisiejszym poście nie będzie żadnych zdjęć, ale za to na końcu pojawi się zapowiedź małej niespodzianki przygotowanej specjalnie dla Was.

Dzisiaj chciałam się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami dotyczącymi konstrukcji odzieży.
W marcu miałam okazję wziąć udział w Kursie Konstrukcji i  Modelowania Odzieży Damskiej Lekkiej, który miał miejsce w Europejskiej Akademii Mody w ŁodziDlaczego zdecydowałam się na taki kurs?
Decyzja o wzięciu udziału w kursie zrodziła się we mnie z powodu małej umiejętności radzenia sobie z wykrojami z Burdy.  Od początku mojej szyciowej przygody najbardziej pociąga mnie szycie odzieży. Jakoś  nie dla mnie szycie poszewek, obrusów itp., chociaż raz na jakiś czas takowe również popełnię :-)
Więc, ponieważ należę do grupy samouków szyciowych moja uwaga od razu padła na źródła gotowych wykrojów jakimi jest czasopismo Burda. I jak opisy w Burdzie jeszcze jakoś potrafię rozszyfrować (czasami wielokrotnie czytając na głos po kilkanaście razy żeby w końcu trafiły te zawiłości do mojej głowy), to problemy związane z dopasowywaniem wykrojów do mojej figury kończyły się czasami fatalnie. Ponieważ jestem osobą, która nie boi się uczenia  nowych rzeczy, to stwierdziłam, że poznanie takiej sztuki jak konstrukcja odzieży może mieć swoje plusy.
No i jestem zachwycona :-

Co dał mi kurs konstrukcji i modelowania?
Otóż zmienił całkowicie moje postrzeganie sztuki tworzenia ubrań. Dodatkowo spowodował że każdy ciuch który widzę rozkładam na czynniki pierwsze :-)
Dzięki temu kursowi potrafię nie tylko poprawnie dopasować skopiowany z Burdy wykrój, ale coraz częściej zabieram się sama za konstrukcję.
Ach, no i tytuł zawodowy ;-) Ponieważ kurs w którym ja uczestniczyłam kończył się egzaminem i wydaniem zaświadczenia.

Czego można się dowiedzieć na kursie konstrukcji i modelowania?
To zależy od czasu jaki jest jest zaplanowany na kurs. Ogólnie, to na takim kursie poznajemy:
1. Konstrukcję podstawową spódnicy
2. Konstrukcję sukienki
3. Konstrukcję podstawową spodni
Dla każdej z tych form omawiane jest również modelowanie, czyli przekształcanie konstrukcji podstawowej do formy odzieży, którą chcemy osiągnąć.

Ja uczestniczyłam w kursie o wymiarze 70 godzin. W związku z tym omawialiśmy dodatkowo jeszcze:

4. Konstrukcję żakietu
5. Konstrukcję bluzki bez zaszewki piersiowej
6.Konstrukcję i modelowanie kołnierzyków.
7. Stopniowanie odzieży

Dodatkowo jeszcze nadprogramowo nasza wspaniała prowadząca zdradziła nam:

-konstrukcję legginsów
-konstrukcję T-shirtu
-konstrukcję body
-modelowanie gorsetu

Co mi się najbardziej podobało w kursie konstrukcji odzieży?

Tak naprawdę to nie sama konstrukcja, ale właśnie modelowanie, czyli to co możemy zrobić z podstawowym wykrojem. Po poznaniu podstawowych zasad modelowania możemy podjąć się wykonania praktycznie większości strojów, które zobaczymy. Nie jestem już skazana tylko na wykroje z czasopism i te które znajdę w internecie.

Czy warto pójść na taki kurs?

Warto. A przy najmniej warto było w moim przypadku. Nauczyłam się bardzo wielu nowych rzeczy, które znacznie wzbogaciły mój warsztat szyciowy. Wiedza która zdobyłam przydaje mi się przy projektowaniu nowych rzeczy, jak i dopasowywaniu do figury gotowych już wykrojów. Sam kurs zmienił moje podejście do szycia, ponieważ dzięki znajomości konstrukcji wiele technik szyciowych staje się zrozumiałe.

Niespodzianka specjalnie dla Was.

Ponieważ w tym tygodniu zbliżają się pierwsze urodziny mojego bloga, to przygotowałam dla Was Urodzinowe Candy, w którym będzie można wygrać między innymi książkę na temat konstrukcji i modelowania odzieży. Szczegółów wyglądajcie już w następnym poście i na facebooku.Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące kursu konstrukcji to piszcie, chętnie odpowiem.


6 komentarzy:

 1. Opis kursu i Twoja opinia zachęca do brania udziału w takim szkoleniu. Gratuluję celującej oceny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-) Dziękuję. Kurs był dla mnie bardzo interesujący i nauczyłam się bardzo wiele.

   Usuń
 2. Z opisu kurs wydaj się ciekawy, też by mi się taki przydał. Gratuluję 6 i czekam na info o candy;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję :-). Info o candy jeszcze w tym tygodniu. A kurs dla mnie był bardzo interesujący i wzbogacił moją wiedzę, dzięki temu łatwiej mi się teraz szyje ubrania. Także jeżeli się zastanawiasz , to ja bardzo polecam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uczyć się, zdobywać nowe kwalifikacje jest zawsze warto. Kurs należy traktować jako zdobycie podstaw, później ważna jest praktyka. Znam sporo osób które pracują w tym zawodzie, a są samoukami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. We wszystkim co robimy ważna jest praktyka, ponieważ bez ćwiczenia tego czego się uczymy ani się nie rozwijamy, a możemy nawet zatracić zdobyte umiejętności. A taki kurs na pewno ułatwia proces uczenia, bo dostajemy porcję poukładanej i usystematyzowanej wiedzy. A co z tym zrobimy to już nasz wybór :-)

   Usuń